Castor, det var precis sådana tankar som du framför som jag hoppades skulle komma upp i denna tråd.
Att vikingar från början inte är en rent Nordisk företeelse är nästan att häda, men det du skriver är mycket tänkvärt. Vi kanske skall se vår vikingatid som en del av en utveckling som rörde hela Östersjöområdet, inte som en unik kultur som enbart fanns i skandinavien.
Birka som en utländsk handelsstation har många varit inne på och varför inte? Birka kanske började så? Birkas historia är lång - och Birka kan ha varit styrd av många olika härskare under sin historia.
Utveckla gärna din uppfattning djupare!
Ungefär lika hädiskt är det att hävda att goterna och herulerna inte kom från Skandinavien, utan att deras anknytning till Skandinavien snarare handlade om att det var de som kom hit upp från kontinenten, både som handelsmän och som ”asylsökande” aristokrater med ”fickorna fulla med guld”.
Man kan även tala om en "östgermansk vikingatid" på 200-talet då goter och heruler skaffade skepp vid Svarta havet och gjorde räder mot Romarriket. En vändpunkt var slaget vid Naissus (268 eller 269) då den gotiska koalitionen led ett förkrossande nederlag. Efter det tycks herulerna, och efter dem flera andra östgermaner, ha dragit västerut genom Germanien för att tillsammans med franker och andra västgermaner härja i Gallien. Det är möjligt att det var östgermanerna som påverkade frankerna så att de från att ha varit ett lösligt stamförbund (à la saxarna) fick en stark kungamakt och blev mer centralstyrda.
Efter det hunniska mellanspelet (~370-454) skapade tre av hunnernas tidigare lydfolk - herulerna, rugiena och gepiderna - mäktiga kungariken i nuvarande Tjeckien-Österrike-Ungern. Dessa tre kungariken kontrollerade en stor del av handeln mellan Nord- och Sydeuropa längs floderna Elbe, Oder och Wisła. Bärnstensvägen var en av de viktigaste handelsvägarna som östgermanska kungar fick kontrollen över. Då svarträvsskinn och andra exklusiva varor från Skandinavien blev åtråvärda bland den allt mäktigare germanska aristokratin i Sydeuropa blev också en handelsväg längs Oder och vidare norrut längs västra sidan av Skandinaviska halvön nästan lika betydelsefull.
Rugiernas rike gick snart under och folket försvann ur historien. En hypotes är att de drog norrut längs den handelsväg som de var väl bekanta med och slog sig ner i den del av Norge som efter dem har fått namnet Rogaland. I början av 500-talet krossades såväl det Heruliska som det Gepidiska riket av langobarderna. En fraktion av herulerna drog norrut längs den välbekanta handelsvägen och slog sig ned på västsidan av Skandinaviska halvön (kanske följde de rugierna exempel).
Jag tror att Jordanes beskrivning av Scandza (som han förmodligen har kopierat rakt av från Cassiodorus) härrör från de kunskaper som ostrogoternas släktingar - herulerna och rugierna - hade om handelsvägen norrut längs Oder och vidare längs västsidan av Skandinaviska halvön.