Övrigt > Historia
Vänern?
Kungsune:
Vänerns namn kan ha ursprung i sagamaterialets fensalar-vatten. Självaste
Fenrisulven har kopplingar till Vatten. I Trollhättan finns muntliga traditioner om Vänern där sjön liknas vid en stor Varg.
Yngwe:
Har Vargön något med det att göra tro?
Kungsune:
Ja, den bör ju sättas in i sammanhanget. Hur vet jag inte.
Völuspa ger ganska gott om utrymme att tolka fenrisulven som
ett större vatten. Bland annat rinner ur dess nos
eterströmmar som bildar en flod. Fen- och Van- betyder väl vatten.
Fenris och Vänern skulle vara relativt synonyma uttryck. Vore ju inte
allt för långsökt för jårnåldersmänniskan att applicera dessa sagor på
storheter i den lokala naturen.
Castor:
--- Citat från: Jerrark skrivet maj 08, 2010, 17:44 --- Förresten, är det någon som varit och tittat på Gefion-fontänen i Köpenhamn?
--- Slut citat ---
Var på en guidad sightseeing-tur på 90-talet. Guiden var helt på det klara med att myten handlar om Vänern.
Enda anledningen till att Snorre fick för sig att det skulle vara Mälaren var kopplingen till de på hans tid internationellt kända orterna Sigtuna och (Gamla) Uppsala.
tty:
Både Vänern och Mälaren är av allt att döma mycket gamla namn. De hör nämligen båda till den ganska exklusiva kategorin namn som inte har någon tydlig germansk etymologi, och som därför kan misstänkas vara av förindoeuropeiskt ursprung.
Navigering
[0] Meddelandeindex
[#] Nästa sida
[*] Föregående sida
Gå till fullversion