Men det är det väl bra om det blir fler utgrävningar??, då kan vi ju få fler svar på hur platsen annvänts, kanske vad den annvänts till och under hur lång tid, kanske det går att få fram svar på flera frågor, kanske någon, oavsett vilket så är det väl bra när det finns medel som ger oss möjlighet att få reda på mer om forntiden??
Ja, tycker också att det vore bra med fler undersökningar i området kring Ales stenar. Problemet med just den förestående utgrävningen är att den så helt utgår från en eller ett par personers vilda idéer om att stenarna kommit sjövägen och släpats uppför branten, istället för den mer naturliga förklaringen att de samlats ihop av flyttblock i omgivningarna och kommit landvägen. Överhuvudtaget tycker jag inte att transporten av stenarna är den intressanta frågan kring Ales stenar (även om den säkert har en massmedial lyskraft), utan jag håller med Sven om att det vore bättre att klarlägga de allra närmaste omgivningarna till skeppet och den eventuella gravfältsanknytningen. Så vi kan få sätta in skeppet i ett riktigt gravsammanhang.
Det stora, nästan omöjliga jobb som amatörgänget har framför sig, är att efter eventuellt ha lyckats datera vägen (vilket i sig kan vara svårt) också kunna påvisa att en eventuell väg är
samtida med skeppssättningen. För att kunna göra det skulle man behöva gräva ut vägens eventuella anslutning till skeppet, t.o.m. inne i skeppet, och inte ens då är nog så lätt att se om stenarna har placerats före, samtidigt eller efter vägens byggande. Om vägen byggdes för att släpa stenarna så borde stenarnas utplacering vara (något)
senare än vägen. Men i och med amatörgängets uppfattning att vägen är från bronsåldern (vilket de kanske lyckats bevisa) så gäller ju samma förhållande också om skeppssättningen är
betydligt senare, dvs. från järnåldern. Så uppgiften som Bob Lind ger denna grävning är egentligen omöjlig!
/Mats