Vi har på en annan tråd, som jag inte lyckades länka upp, tidigare dryftat träden i asatron/mytologin. Hyllemor/Hyldemor är det sydskandinaviska namnet på fläder och ett binamn på Freyja. Vid flädern offras på det vi idag kallar Valborgsmässoafton mejeriprodukter. Den är även tillhåll för ljusalverna.
På samma sätt är enen tillhåll för svartalverna, som tydligen kan sättas i samband med diserna/förfädersandarna. Ganska lämpligt att den är så vanligt förekommande på gravfälten, kanske är den planterad där?
Asken, har vi konstaterat, är Odens träd, rönnen Tors, björken Friggs och idegranen Ulls träd./ Ask till spjutskaft, björk till ved (hemmet och härdens gudinna) och idegran till pilbågar. Ändamålsenligt och heligt.)