Författare Ämne: Vad hände 200 f Kr i Danmmark& Skåne?  (läst 3064 gånger)

Utloggad Karlfredrik

  • Gode
  • Antal inlägg: 2 346
Vad hände 200 f Kr i Danmmark& Skåne?
« skrivet: september 16, 2010, 18:53 »
Nationalmuseetr i Köpenhamn visar hur nya kontakter med medelhavet har dokumenterats i danska (och skånska?) gravar från 200-hundratalet och framåt. Något som tidigare saknats. Någon  som har en idé om vad som in träffade och varför?

Utloggad tty

  • Gode
  • Antal inlägg: 1 554
SV: Vad hände 200 f Kr i Danmmark& Skåne?
« Svar #1 skrivet: september 17, 2010, 00:07 »
Kelterna expanderade ned på Balkan på 200-talet f kr och t o m till Mindre Asien (Galatien). Det kan ha öppnat upp nya handelsvägar, eller kanske t o m krigare från nuvarande Danmark deltog?

Utloggad Mats Hansson

  • Gode
  • Antal inlägg: 1 806
SV: Vad hände 200 f Kr i Danmmark& Skåne?
« Svar #2 skrivet: september 17, 2010, 09:14 »
Går man fram till 100-talet f.Kr. kommer ju kimbrernas härjningar i Gallien in i bilden. De tros väl (fortfarande?) ha härrört från Danmark.

/Mats

Utloggad Yngwe

  • Gode
  • Antal inlägg: 5 702
SV: Vad hände 200 f Kr i Danmmark& Skåne?
« Svar #3 skrivet: september 20, 2010, 13:47 »
Hur de nya kontakterna påvisats är väl kanske en rimlig fråga att ställa sig.  Vad för slags fynd är det och är det oemotsägligen så att de är resultat av nya kontakter och inte av nya kulturströmningar?
" Det finns mitt i skogen en oväntad glänta, som bara kan hittas av den som gått vilse"