Arkeologiforum
Nyheter: Nu finns det ett annonsforum!
 
*
Välkommen Gäst. Var snäll och logga in eller registrera dig som ny medlem.
Har du inte fått ditt aktiveringsbrev?
September 03, 2010, 16:05


Logga in med användarnamn, lösenord och önskad sessionslängd



Sidor: [1] |   Gå ned
  Skriv ut  
Författare Ämne: Konstutställning på gravfält  (läst 1917 gånger)
Widsith
Medlem

Offline


« skrivet: Juni 06, 2007, 18:32 »

Hittade en färsk artikel i Göteborgs-Posten: Unikt konstprojekt på plats
http://www.gp.se/gp/jsp/Crosslink.jsp?d=119&a=350727

Ett antal skulpturer har ställts ut på Pilane gravfält på Tjörn. Bildtext:
Victor Korneev får hjälp att ställa en av sina skulpturer på plats på Pilane gravfält.

Får man göra såhär???
Loggat
Piankhy
Veteran

Offline


« Svara #1 skrivet: Juni 06, 2007, 18:50 »

Ja, verkligen konstigt. Att baxa ut 30-tonsskulpturer på en fornlämning låter ju inte tillåtet.

Och om det tillåtits, vem har då gett ett sådant tillstånd???

Loggat

Ju äldre desto bättre.
Bengan
Stammis

Offline



Hemsida
« Svara #2 skrivet: Juni 06, 2007, 19:16 »

Jag var själv på Pilane gravfält i söndags, och kunde inte för mitt liv begripa vad det var för fundament som fanns utspridda här och var... Däremot såg jag skulpturerna ligga prydligt uppradade på parkeringsplatsen till fältet.
Skulpturerna är alltså inte uppställda på själva gravfältet Pilane, men väl emellan gravfältet och troligen på (i vart fall en av två) stenåldersbosättningar vars utbredning inte kunnat fastställas (FMIS).

Det måste väl i allsin dar ha funnits bättre platser att ställa dessa skulpturer på än att inkräkta på gravfältets vackra omgivningar, känns lite som Skansen!


Foto: Bengt Wadbring

Bengan
Loggat
Sven lagman
Veteran

Offline



Hemsida
« Svara #3 skrivet: Juni 06, 2007, 19:20 »

Uppenbart får man göra så här för på den här sidan:
http://www.pilane.com/
står vilka som ligger bakom, bl.a. Swedish National Heritage Board.

På en annan Internetsida kan ni läsa hur man från RAÄ ville verka för att området "så att miljöns kulturhistoriska och biologiska värden gagnas på lång sikt."
http://www.riksantikvarieambetet.se/cms/showdocument/documents/extern_webbplats/2006/september/faltdagbok_pilane_11_mars_2005.pdf

Projektet verkar ju som ett väldig främmande inslag på miljön men jag tycker mig notera på några bilder att själva skulpturerna ställs på ett tillfälligt placerat underlag för att inte skada själva markytan. Det som jag emellertid finner anmärkningsvärt är att ingen från antikvariska myndighet har sett till att ge pressen information om hur man skyddat området under "utställningstiden" och vilka regler man har ställt upp (för det måste man ju ha gjort). Sådan information är ju viktig om man ska förstå sammanhangen och tanken bakom. Detta här är ju kanske bara början på att "levandegöra" vår forntid på ett nytt sätt. Hm! Shocked

Här en annan artikel om projektet, också det utan ett enda ord som berör antikvariska myndigheters roll i projektet:
http://www.gp.se/gp/road/Classic/shared/printArticle.jsp?d=638&a=348265
Loggat

QVOD SVMVS - HOC ERITIS - FVIMVS QVONDAM - QVOD ESTIS
Bengan
Stammis

Offline



Hemsida
« Svara #4 skrivet: Juni 06, 2007, 19:28 »

Frisläppt kallar sig kulturprojektet - borde nog istället heta Hjärnsläpp...

Bengan
Loggat
Claes
Stammis

Offline



Hemsida
« Svara #5 skrivet: Juni 07, 2007, 21:23 »

Ja, och inte ser man vad det föreställer heller... ;-)


C
Loggat

http://kullenmannen.wordpress.com/

Döda fiskar flyter medströms!
Lars Lundqvist
Stammis

Offline


Hemsida
« Svara #6 skrivet: Juni 07, 2007, 23:00 »

Hmmm, jag förstår inte problemet. Varför skulle man inte kunna ställa ut några statyer tillfälligt intill ett gravfält? Jag tycker det låter litet spännande!
Loggat
Mats Hansson
Gode

Offline



« Svara #7 skrivet: Juni 08, 2007, 09:43 »

Har för mig att liknande konstnärliga projekt diskuterats tidigare här på forumet, kanske Gorm kommer ihåg. Svårt att bilda sig en uppfattning i detta fall när man inte varit på plats. Bengans vackra landskapsbild tyder ju på att det finns upplevelse nog på denna plats utan att släpa dit moderna artefakter. Men jag tycker det kan vara OK om det just är en tillfällig utställning, och man inte skadar någonting.

Är helt övertygad om att ändamålet från konstnärens sida är gott, han vill att vi åskådare ska få en upplevelse och nya tankar på denna plats. Men det finns alltid en vilja från konstnärer att få en publik till sina verk (vet av egen erfarenhet, inte för att jag är konstnär), och man måste ha klart för sig att vissa upplevelser kan stå i vägen för andra upplevelser. Vet en otroligt vacker, isälvs-slipad häll (en rauk snarare) nära Kökar i Åländska skärgården, som en konstnär tyckte var så fin att hon bemålade med ett stort konstverk. Den som varit där idag, och ser denna ensliga, vackra plats vid det öppna havet (målningen är nu borttvättad, på myndigheternas order, naturreservat) förstår att det var helt fel ställe att uppföra en sådan målning, hur god konstnärens vilja än kan ha varit.

Det måste alltså finnas begränsningar för den konstnärliga friheten. Lite klåfingrigt verkar det vara i fallet Pilane, men när RAÄ är med och håller en hand över det hela så får man väl ge det en chans tycker jag.

/Mats
Loggat
Gorm
Administratör

Offline



Hemsida
« Svara #8 skrivet: Juni 08, 2007, 10:01 »

Japp, visst kommer jag ihåg, det handlade om konst på Uppsala högar. Det var f ö du själv som startade den diskussionen. Wink

http://www.arkeologiforum.se/forum/index.php/topic,516.0.html

/Johanh
Loggat

: iarþ : sal : rifna : uk : ubhimin :
Mats Hansson
Gode

Offline



« Svara #9 skrivet: Juni 08, 2007, 12:29 »

Minnet är utmärkt men kortvarigt.. Embarrassed

/Mats
Loggat
Sidor: [1] |   Gå upp
  Skriv ut  
 
Gå till:  

Drivs med MySQL Drivs med PHP Powered by SMF 1.1.10 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Svensk översättning: Daniel Hofverberg/Dubbningshemsidan


Giltig XHTML 1.0! Giltig CSS! Dilber MC Theme by HarzeM